A kereszténydemokrata politikus a május 9-i Európa-nap alkalmából az Erzsébet téren tartott rendezvényen kiemelte: az európaiakat egyre kevésbé érdekli az EU, és akiket érdekel, azoknak is „inkább ökölbe szorul a kezük”. Ez nem jó így, azt jelenti, hogy „vagy rosszul csinálják a dolgokat” az Unióban, vagy nem hatékony a kommunikáció az emberek felé – vélekedett.
Úgy látja, az utóbbit bizonyítja, hogy sokak szerint Magyarország többet fizet az EU-nak, mint amennyit kap tőle. Pedig az ország lassan 10 éve tagja az uniónak, és ez sosem volt így, már az első évben is többet kapott, mint amennyit fizetett az EU-nak. Az ország jelentős támogatáshoz jut az uniótól, ma „érdemi fejlesztő munkát nem lehet az EU nélkül végezni” – mutatott rá Surján. Arra biztatta az embereket, hogy vegyenek részt minél többen a következő EP-választáson, „hogy valóban a népakaratot tükrözze” az EP összetétele.
Szűcs Tamás, az Európai Bizottság magyarországi képviseletének vezetője is beszédet tartott. Minden évben a május 9-i dátum jó alkalom arra, hogy felhívják a figyelmet: fontos, hogy Európa összefogjon, közösen találjon választ a problémákra. Annak idején a háború megelőzésére jött létre az integráció, és ezt a célt sikerült is elérni, az EU ennek elismeréseként kapta meg a Nobel-békedíjat – fogalmazott. Kiemelte: 2004-ben Magyarország egy érték- és gazdasági közösséghez csatlakozott, és ez komoly anyagi előnyt is hozott az országnak: „akármerre járunk az országban”, rengeteg projekt van, amelyet az EU támogatott. Az európai és a magyar identitás nem kizárja, hanem megerősíti egymást, Magyarország uniós tagsága hasznos része a mindennapoknak – hangoztatta Szűcs Tamás.
Kaleta Gábor, a Külügyminisztérium sajtófőosztályának vezetője azt mondta, hogy idén a polgárok európai évét rendezik meg Európában, és a visegrádi csoport (Csehország, Lengyelország, Magyarország és Szlovákia) úgy határozott, hogy ennek keretében szerveznek egy amatőr kerékpárversenyt, amely a jövő héten indul Budapestről Krakkóba.